Antipollution fault Hatasını Neden Verir ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 5.639

Peugeot Arabalarda Antipollution fault Uyarısını Neden Veriyor ?

Antipollution fault lambasının asıl sebebi hava/yakıt oranındaki düzensizlik0yanma ve hava yakıt karışımında dengesizlik veya detanasyondur. Bilgiğiniz gibi her araçta yanmanın sağlanabilmesi için belirli bir karışım oranına ihtiyaç vardır. Bu oranın tutturamazsa Antipollution fault uyarısı veriyor.
Lambaya veri aktarımı yapan oksijen ve egzoz sensörü yakıt sistemineki belirli bir ısı ya da oksijen hesabına göre çalışır. Eğer sistem olması gereken değerlerin dışında farklı bir değer verirse motor lambanızı yakarak ekranda uyarıyı vermesine neden oluyor.
Özellikle aracınızda LPG takılıysa mutlaka bu arızayla bir gün karşılaşırsınız. Lpg’nin yanma değerleri benzinden farklıdır ve yanma değerlerini algılayan bu sensör LPG’ye tanımlı olmadığından harici bir yakıt olarak algılaması nedeniyle mutlaka bir gün sizi bu yazısıyla karşı karşıya bırakacaktır.

Yanmaması için ne yapmalı

Antipollution fault arızasıyla karşı karşı kalmak istemiyorsanız bunun teknik olarak tek bir yolu bulunmakta. Mahsetmiş olduğumuz sensörlerin istediği akım ve voltaj değerlerini üreten entegre bir devre oluşturmanız gerekli. Bu aslında bir çözüm olmamakla birlikte, sistemi yanıltan yani olmayan değerleri varmış gibi gösteren mühendislik tasarımı bir çözüm.

Yazmasının bir zararı var mı ?

Antipollution fault yazısının orada devamlı bulunması öncelikle psikolojik rahatsızlık verir. Zararsa tartışma konusu kimisi bir sorun çıkarmayacağı görüşünde olsa da teknik ekibimiz motora uzun vadeli kullanımlarda zarar vereceğini düşünüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir