Araba hakkında pratik bilgiler

Genel Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 490

Araba hakkında pratik bilgilerle otomobilinizin kullanım keyfini artırabilir, çok küçük rutuşlarla kendinize özel tasarımla çıkabilir yada sanayiye gitmek zorunda kalmadan kendinizin çözümleyeceği sorunlardan kurtulabilirsiniz. Tüm bunları sizler için derleyerek özenle hazırladık.

Güneşte bekleyen arabayı soğutmak;

Hepimizi başına gelen olaydır. Park ederiz ama geldiğimizde o kadar sıcaktır ki bazen kaportaya değmeye çekiniriz. Böyle bir durumda ön camlardan birini açın ve sonrasında karşılıklı kapıları kapatıp açın. Bu sayede sıcak hava dışarı çıkacaktır.

Aracınız mı çizildi ?

Dert etmeyin, oje kullanın! Aracınızdaki aynı renk bir ojeyi 2-3 kat sürmeniz yeterli, eğer camınızda çatlak varsa şeffaf oje sürün.

Yapıştırmalar çıkmıyor!

İkinci el araç aldınız ama camdaki yazılardan kurtulmak mu istiyorsunuz ? İşin kolayı var bir parça gazete kağıdını ılık suya bandırın ve ardından stickerların üzerinde 10 dakika bekletin.

Anahtar kapıya girmiyor!

Özellikle kışın, heleki aracınızı yıkarıp kilit ve mekanizmalara hava tutturmadıysanız kilidiniz donar ve anahtarı içeriye sokamazsınız. Bu durumda bir miktar antibakteriyel jeli kilide sürün. Buz kolayca eriyecektir.

Sap sarı farlar!

Kullanıma bağlı farlarınızda zamanla sararmalar oluşur. Kurtulmak için diş macunuyla temizlerseniz parıl parıl olduğunu göreceksiniz.

Aracınızı güneşte yıkamayın!

Çok sıcak havalarda araç yıkanmaz. nitekim kızgın kaportaya su tutarsanız boyaya uzun vadede zarar verirsiniz.

Havalandırma kanallarını temizleyin!

Havalandırma kanallarının temizliği oldukça önemlidir. Bunun için havalandırma fanını en yüksek seviyede çalıştırın ve bu esnada ince bir fırça yardımıyla klima deliklerini temizleyin.

Yıkadıktan sonra parlaması için;

Eğer arabanızın parlak görünmesini istiyorsanız, yıkama suyunun içine lanolin içeren saç kremi ekleyin. Işıl ışıl parlayan arabanızın üzerine yağan yağmur damlaları da saç kreminin etkisiyle akıp gider.

Cam temizleme suyunuzu kendiniz hazırlayın!

Cam temizleme suyunu evinizde hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Yaklaşık 1 litre suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin. Ağzı sıkıca kapanan güvenli bir şişe içerisinde arabanızda bu sıvıyı muhafaza edin. Camlarınız kirlendiğinde bu sıvıdan süngerinize döküp camları silebilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir kumaş veya kağıt havlu yardımıyla da camları kurulayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir