Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Nasıl Yapılır Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 594

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandığımızı düşünürsek, otomobil kullanımımızı tasarruf amacıyla tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Her kullanıcının çok basit bir şekilde uygulayabileceği bu altın kurallar sayesinde yakıtınızda çok ciddi şekilde azalma olduğunu fark edeceksiniz.

  • Bakımı düzenli yaptırın.
  • Eskimiş, akıcılık özelliğini yitirmiş motor yağları aracınızda sürtünmeye bağlı erken aşınmalara neden olabileceği gibi; yakıtınızın artışına da etki eder.Eskimiş, yırtık hava filtresi ve özelliğini yitirmiş içi pislik dolmuş yakıt filtreleri yakınızı 10 Litrede 1 Litre oranında artıma neden olur.
  • Sabit hızda seyredin.kış

Sportif kullanımlardan ve ani gaza basmalardan kaçının. Gaza ani basıncınız, aracınız için ekstra performans istediği için zengin karışıma neden olur ve yakıt tüketiminizi artırır. Normalde çoğu araçlar 14/1 hava- yakıt oranında çalışır. Gaza hızlı yüklenip performans istediğinizde yakıt oranını artıracağı için ekstra külfet getirir. Yeni araçlarda hız sabitleyiciler var, bunu sık sık kullanmaya çalışın özellikle uzun yollarda size bu konuda çok artıları olacaktır.

  • Devirli kullanmaya özen gösterin.

Vites geçişlerini ne kadar düzgün sağlarsanız yakıtını o denli standartlaşır. Aracınız maksimum torka ulaştığı anda mutlaka bir üst vitese geçirin. Hız amacıyla ertelenen vites geçişi sizi yakıt konusunda sıkıntıya düşürür.

  • Klima kullanımı.

Klimayı her açışınız size külfettir. Aracınıza biner binmez sıcağın etkisiyle klima derecesini sonuna kadar düşürmeyin. Yakıtınızı arttırmanızın dışında, sağlığınıza da bu ani değişim nedeniyle zarar verme ihtimaliniz bulunuyor.

  • Motor çalışırken beklemeyin

Park halinde aracınızla 30 saniyenin üzerinde bekleme yapıyorsanız mutlaka aracınızı stop edin. Sık marş yapmanın aracınıza zarar vereceğinizi düşünebilirsiniz ama en fazla kömürü biter, değişimi çok maliyetli bir iş değildir. Hele ki yakıttan sağlayacağınız tasarrufu düşünürsek devede kulak kalır.

  • Yükleri mümkün olduğunca boşaltın.

Aracınızdaki ağırlıklardan mümkün olduğunca kaçınmaya bakın. Her yük artı bir maliyet demektir.

Özellikle bagajınızdaki eşyaları tekrar gözden geçirerek kullanmayacaklarınızı orada bekletmeyin.

  • Camları mümkün olduğunca açmayın: Açık camların sağladığı hava dengesizliği nedeniyle aracınızın yapısı bozulur.
  • Lastik havanızı ayarlatın: Çok şişirseniz zıplaya zıplaya gidersiniz. Düşük olursa yuvarlanmaya karşı gösterdiği direncin etkisiyle daha fazla enerji buda daha fazla yakıt demektir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir