Bakım Neden Yapılır, Neden Girmek Zorundayız ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 446

Bakım neden yapılır

Yoksa yere masraf diye düşünebilirsiniz. Bakım denince aklımıza ilk olarak “Yağ değişimi” gelir. Bu kavramda bir nevi haklılık payı vardır ama olay kesinlikle yağ değişiminden ibaret değildir. Bakım kapsamında aracınızın bütün elektronik kontrolleri clip cihazı vasıtasıyla yapılır. Biliyorsunuz ki artık devir elektronik devri. Aracınız da her hangi bir nedenle geçmiş dönemde yanan arıza lambası bakım sırasında ortaya çıkar ve müdahale edilir. Bununda dışında sıvı seviye kontrolleri ve fren balatası amortisör yürüyen aksamlar gibi kontroller gerçekleştirilir.

Bakıma girmezsem ne olur ?

En kritik durum burada başlıyor. Yetkili servislerdeki fiyat yüksekliği nedeniyle bakım için sanayi köşeleri tercih ediliyor. Oradaki olmaya teknoloji sizin aracınızın güveniğini sağlayamaz. Bir kere aracınız garanti kapsamındaysa yalnızca motor bölümü garanti kapsamı dışında kalır ama örneğin cam krikonuz arızalıysa bakımla ilişkisi olmadığından işlem kullanım hatası yoksa garanti kapsamında değerlendirebilir.

Her şeyden önemlisi şunu söylemek isteriz ki;

Bakım neden yapılır güvenliğiniz için yapılır! Çünkü bizim kanımız neyse, aracın yağı odur. Yağın özelliğini yitirmesiyle sürtünmeye bağlı arızalar oluşabilir ve güvenliğiniz riske girer.Kullanılan yağ filtresi bile çok önemlidir çünkü; her bir filtrenin içinde gözenekler vardır ve bunlar yağın basıncını pompayla koordineli bir şekilde ayarlar. İçindeki sayının farklılığı( -ki dışarıda takılanların hepsi farklıdır) bile aracınız için çok önemlidir.

Özetle şunu söylemek isteriz ki;

Bakıma güvenliğiniz için girmelisiniz. Garantisinin devamı değil, hayatınızın devamı için girmek zorundasınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir