Beygir Gücü Nedir,Aracım Kaç Beygir ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 846

Beygir gücü nedir

sorusunun yanıtı. Sık sık duyduğumuz bir o kadar da kafamızı karıştıran bir kelimedir. Oldukça basit bir kavram olmakla birlikte, halk arasındaki çeşitli senaryolara istinaden kafa karıştırıcı bir hal almaya başlamıştır.
Beygir Gücü Nereden Geldi ?

Beygir gücü, ingilizce karşılığı ile HorsePower (HP) demektir. Bu kavramı ilk kez 1872 Yılınca James Watt kullanmıştır. James Watt buhar makinaları üzerinde çalışmalar yapan aslen İsviçre’li olan mühendistir. Bu mühendis yaptığı işin pazarlaması aşamasında karşılaştığı terim kargaşasını ortadan kaldırabilmek adına, global anlamda her kesin aşina olduğu “beygir” kavramını kullanmaya başlamıştır. Çünkü her kesin aklına beygir denince “güç” gelmekteydi..

Beygir Gücü Nedir ?

Kısaca BG olarak adlandırılır. Özetle motorun gücüdür. 1 Beygir Gücü 1 saniyede yapılan 75 kgmlik işe eşittir. Yani 75 kg’lik bir ağırlığı 1 saniyede 1 m. yüksekliğe kaldırabilmekle yapılan iş miktarı=1 BG.dir. 1 beygir: 75 kg’lık ağırlığı 1 sn’de 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Bunun da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği düşünülerek “beygir gücü” denilmiştir. Beygir gücü motora has değiştirilemez bir değerdir.

Aracım Kaç Beygir, Nereden Anlarım ?

Ruhsatınızı ve hesap makinanızı yanınıza alınız. Ruhsatınız da motor gücünüzün yanında x KW yazar. Ruhsatlarda güç, KW cinsinden yazılır. Siz oradaki değeri 1.36 rakamıyla çarparsanız aracınızın kaç beygir olduğunu öğrenmiş olursunuz. Yani; 1 kw = 1.36 bg

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

“Beygir Gücü Nedir,Aracım Kaç Beygir ?” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir