Direksiyonda titreme neden olur

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 2.623

Direksiyonda titreme seyir halinde özellikle uzun yolda yol konforunuzu bozan en önemli etkenlerin başında geliyor. Direksiyonda hissetmiş olduğunuz titremenin etkisiyle, direksiyon simidini tutarken anlık yaşamış olduğunuz “hakimiyeti kaybetme” hissiyatı nedeniyle çoğu zaman seyir zevkinizden olursunuz.

Aracın direksiyonu neden titrer ?

Direksiyonda titremeye etki edebilecek muhakkak ki bir takım faktörler var. Ama önemli olan aslında direksiyonun hangi şartlarda titrediğidir. Eğer seyir halinde hiçbir şey yapmadan direksiyonda titreme varsa öncelikli olarak aracınızın balans ayarını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Balans ayarındaki bozukluğu direk direksiyonunuzda hissedersiniz ve titremeye başlar. Eğer balansınızı kontrol ettirdiniz ve halen titreme alıyorsanız bu sefer amortisör ve direksiyon kutunuzu kontrol ettirmeniz gerekli.

Aracım Frene basınca titriyor

Frene bastığınız anda direksiyonda bir titreme hissediyorsanız ya da frene basınca aracınız istemsiz olarak belirli bir yöne doğru çekiyorsa fren disklerinizi kontrol ettirmenizi öneririz. Fren disklerinde orantısız aşınma ya da kimyasal bozulma bahsetmiş olduğumuz problemlere neden olur. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek adına yıkama yaptırırken aracınızın jantınıza sakın tanzikli su vurdurmayın. Jantttaki ısı ve sudaki soğuma nedeniyle oluşan ısı çakışması sonucunda disklerinizdeki yapısal bozulma nedeniyle direksiyonunuzda titreme hissedersiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir