Dizel mi Benzinli mi

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 1.001

Dizel mi benzinli mi ? Teknik ekinimize çok yoğun bir şekilde bu soru geliyor. İki motor tipini kısa özetleyelim, hangisi uzun ömürlü, hangisi daha kullanışll, hangisi sizler için uygun bunun kararını siz verin istedik.

Adı Neden Dizel yâda Benzinli Motor?

1982 yılında Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunan dizel motor cinsi, soyadının verdiği isimle günümüze kadar çeşitli evreler geçirerek gelmiştir. ikolaus August Otto  isimli Alman makine mühendiside içten yanmalı motoru bularak devrim yapmıştır.

Dizel motor ve Benzinli Motor Arasındaki Farklar

Benzinli motorla birçok özelliği aynıdır. Fakat farklarını madde madde şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Benzinli motorda ateşleme hava yakıt karışımına bujinin çakmasıyla gerçekleşir. Dizel motorda yanma; sıkışma sonunda sıkışan sıcaklı ve basıncı artan havanın üstüne yakıtı basınçlı olarak püskürterek sağlarız.
  • Her ne kadar benzinli motorun performansı iyi olarak adlandırsa da dizel motorlar günümüz teknolojileriyle benzinli araçları yakalamıştır. Özellikle turbo sayesinde bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz.
  • Dizel motor düşük maliyetle yüksek güç üretir.
  • Dizel araçlar soğuk havalarda yakıtın donması nedeniyle biraz daha geç çalışır. Günümüzde kızdırma bujileri gibi çeşitli sistemler kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.
  • Ayrıca şu video’yu detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz. Dizel mi benzinli mi sorunuzun yanıtlayabilecek bir videodur.

Dizel mi Benzinli mi Hangisini alayım ?

Tasarruf adına en çok araştırılan konuların başında gelir. Ortalama yılda 15000 KM yol yaptığınızı düşünürsek, yakıt farkı yılda 3000 liraya denk geliyor. Yani düşük KM yapıyorsanız benzinli alabilirsiniz. Ama yüksek KM yapacaksanız dizel almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bakımda hangisi pahalı?

Renault açısından konuşursak çok çok büyük farklılıkları yoktur. Tek fark dizelin bakımlarında yakıt filtresi eklenir. Buda her bakımda değişmez, araç cinsine göre değişir. Yani bakım maliyetlerini kıyaslama yaparak iki motor arasında bir tercihte bulunmaya çalışmayın çünkü bakım maliyetleri birbirine çok yakındır. Diğer faktörleri sizin için uygunsa bakım maliyetlerini göz ardı edebilirsiniz.

Hangisinin Ömrü Uzun ?

Tamamen kullanımla ilişkili bir durum olmakla birlikte benzinli motorlar daha uzun ömürlüdür.

Otodur.Com/ Teknik Ekip

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir