Egzozdan duman atması nedendir ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 848

Egzozdan duman atması her ne kadar bizler istemesekte bir çoğumuzun karşılaştığı sevimsiz bir durumdur. Egzozdan duman atmasının aslında farklı renk ve durumları vardır. Bunların her birisi, her bir rengi farklı bir arızayı temsil eder. Bunları genellersek Siyah renk egzoz dumanı, mavi renk egzoz dumanı ve beyaz renk egzoz dumanı, gri renk egzoz dumanı diye sınıflandırabiliriz.

 

Beyaz Renk Egzoz Dumanını Neden Atar

Beyaz duman atması ve su damlaması mutlaka kontrol altına alınması gereken önemli bir sorundur. Eğer 5 saniyeden uzun bir süre bu sorunla karşılaşıyorsanız silindir kapak contanızın yanık olma ihtimali çok çok yüksek. Bunun tam teşhisini koyabilmek için bir kaç önemli detayı bilmemi gerekiyor.

  • Aracınız devamlı su kaybı yaşayabilir.
  • Radyatör kapağını açtığınızda su yukarı doğru fışkırabilir.
  • Motor yağınızı kontrol edin, içine su bulaşmış ve pekmez tarzı bir görünüme bulanmış olabilir.
Beyaz duman atması dışında yukarıdaki belirtiler aracınızda yoksa üzülmeyin, sorun soğuk havalardan kaynaklı bir durumda olabilir. Bu bir sorun değildir ve müdehalede bulunmanız gerekmez

Gri Renk Egzoz Dumanı

Gri renk dumanda beyaz renk gibi yanıltıcı olabilir ancak anlaşılması daha rahattır. Ancak beyaz duman tek tip sorunu işaret ederken gri duman bir kaç tip soruna yönelenmiş  olabilir. Çok basit bir şekilde çözülebildiği gibi oldukça büyük masrafta çıkarabilir. Bu nedenle kaynağının doğru belirlenmesi gerekir. Turbonun yağ yakması sonucu dumanın gri renk olması en sık karşılaşılan sorundur. Bu da turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkar. Bu nedenle aracın yağ eksiltip eksiltmediğine bakın. Eksilme yoksa korkulacak bir şey yoktur.

 Mavi Renk Egzoz Dumanı

En belirgin ve en korkutucu olanıdır. Belirgin bir şekilde motorun yağ yaktığını gösterir ki motor rektefiye gereklidir.

Egzozdan Siyah Renk Duma Atması

En masum olanıdır.Siyah renk aracın fazla yakıt tükettiğinin net bir göstergesidir. Hava filtresi, enjektörler, çeşitli ayar ve hava sensörleri gibi bileşenlerde sorun olduğu anlamına gelir. Periyodik bakımı geciken araçlarda net bir şekilde izlenebilir. Sonuç olarak motor çalışması gerektiği gibi çalışmamaktadır ve bu nedenle daha fazla yakıt tüketirken performansta da azalma meydana gelmektedir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir