Sararmış farlar nasıl temizlenir, neden sararır

Nasıl Yapılır Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 885

Far matlaşması belirli bir yaşa ulaşmış araçlarda sık sık karşılaşılan durumdur. Bu matlaşma nedeniyle ışınlar, fardan geçemeyeceği için ışığın yayılma açısı kötü olacağından yolu görme oranınız düşecektir.

Far Neden Sararır

Günümüzdeki farlarda kullanılan polikarbon adlı malzemenin birçok avantajı bulunmasının dışında matlaşma gibi önemli dezavantajları da vardır. Bu matlaşma sünger görünümlü polikarbon malzeme üzerine kaplanan dayanıklı cilanın zamanla özelliğini yitirmesi ve incelmesinden kaynaklanıyor. Ancak her far aynı zamanda matlaşmaz. Bu süreyi belirleyen etkenler ise şunlardır.

  • Güneşin zararlı UV ışınları
  • Farın yarattığı ısı
  • Kullanılan ortamdaki toz, tuz, çamur ve kimyasal miktarı
  • Sert araba yıkama fırçaları ve makinaları

Sararmış farlar nasıl temizlenir

Sararmış far camlarını temizlemek için gerekli malzemeler:

  • Maskeleme bandı (Yapılan zımpara, pasta ve cila işlemlerinin arabanızın camına zarar vermemesi için mutlaka kullanılmalı.)
  • Su zımparası (Burada önemli olan kaçlık zımpara kullanacağımız. Ciddi bir hasarı olmayan, ince çizikleri olan bir camda 1200 kum kullanmak uygun olacaktır. İşlem sırasında birkaç farklı çeşit zımpara kullanmak isterseniz 2000 ve 3000 kum da bulundurabilir, üç aşamalı zımparalama işlemi yapabilirsiniz. Eğer camınızda derin çizikler varsa 600 kuma kadar kullanılabilir.)
  • Sıvı pasta
  • Plastik Cilası
  • Polisaj makinası ve sünger başlıklar (Makina kullanmadan, elle de yapılabilir ancak polisaj makinası kadar iyi sonuç elde etmek mümkün olmaz.)

Sararmış farları nasıl temizlenir?

1)   Far Çevresinin Bantlanması:Öncelikle maskeleme bandı ile farın etrafını kaplıyoruz. Açıkta boyalı kısım kalmamasına özen gösteriyoruz aksi halde işlemler boyaya zarar verir. Bandı birkaç kat yapıştırabilmek de mümkün.

2)   Farın Zımparalanması:Sararmış fardaki çiziklerin derinliğine göre seçtiğimiz zımparalardan rahat kullanabileceğimiz büyüklükte bir parça kesiyor, camın yüzeyini biraz ıslatarak zımparalama işlemine başlıyoruz. Zımparalama işlemini fazla kuvvet uygulamadan, zımparanın kullandığımız yüzünü değiştirerek işleme devam ediyoruz. Zımparalamaya devam ettikçe yüzeyden tortu çıkacaktır. Bu tortu farımızın matlaşmasına sebep olan kir ve matlaşan katman. Zımparalama işlemine devam ettikçe camın yüzeyi eskisinden daha da mat bir hale gelecek. Sakın korkmayın, işleme devam edin. Dilerseniz daha ince zımparalara geçebilirsiniz. Camınızın yüzeyi pürüzsüz hale gelene kadar bu işleme devam edin. Zımparalama işlemi bittikten sonra far yüzeyini yıkayıp temizlememiz ve iyice kurulamamız gerekli.

3)   Fara Pasta Uygulaması:Zımpara ve yıkama kurulama işleminden sonra sıra pasta işleminde. Bir sünger yardımıyla veya düşük devirde çalışan polisaj makinasıyla uygulamak mümkün. Pastalama aslında camın yüzeyini iyice temizlemek için uygulanıyor. Dilerseniz pasta işlemini atlayıp direkt cilaya da geçebilirsiniz.

4)   Farın Cilalanması:Pastadan sonra sıra cilada. Burada dikkat edilmesi gereken, mutlaka plastik cilası kullanmak. Cila, farımızın orijinalindeki koruyucu akrilikle aşağı yukarı aynı görevi görüyor, yani koruma sağlıyor. Cilayı farın cam yüzeyine, elimizle sünger yardımıyla veya düşük devirde çalıştırdığımız polisaj makinasıyla iyice yediriyoruz. Bu işlemi farınız pırıl pırıl olana kadar sürdürebilirsiniz.

Farlar neden su alır ?

Aracınızın farlarında yaşadığınız buğulanma olayı bir fenomendir. Yani bir sorun değildir eğer far camında çatlak ya da fitillerde sorun yoksa. Farların içine su almayacak şekilde yönlendirilmiş ancak içerde oluşan hava buharını dışarı atabilecek kanallar mevcuttur. Bu kanalların açık olduğundan emin olun. Ampul arka kapaklarının doğru şekilde takıldığından emin olun. Gündüz de faralrınızı açarsanız oluşan ısı ile bu buhar daha çabuk yok olacaktır. Ayrıca uzun yol sehayatlerinde hava sirkülasyonu daha iyi olacağından bununda faydası olacaktır.
Sağ ve sol farların farklı şekillerde buğulanmasının (başka sorun yoksa) sebebi, bu tahliye kanallarının sağ ve solda farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Not: Eğer farların içinde pislenmede oluşmuş ise Alkol ile içleri temizlenip tekrar arka kapak ve ampul doğru şekilde monte edilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir