İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Nasıl Yapılır Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 410

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için derledik. Bu tecrübeyi her birimiz ya yaşadık ya da iler ki dönemlerde yaşayacağız. Sıfır araba piyasasında ki artış otomobil sevenleri ikinci el piyasasına doğru itiyor.

İhtiyacınızı Net Olarak Belirleyin.

Öncelikle bir araç üzerindeki beklentilerinizi düşünün ve kıyaslama yapın. Araba alırken hangi durumlara dikkat edilmeli ? Mesela 5 kişilik bir aileye 2 kapılı spor Coupe araç alırsanız kullanım zorluğu yaşarsanız. Bagaj ne kadar önemli, yılda kaç km yaparım, bütçem ne kadar gibi soruların yanıtlarını karşılayan bir araç belirlemelisiniz. Yılda 5 km yapacaksanız ille de dizel olsun mantığından çıkmalısınız, çünkü zarar edersiniz.

Pazar araştırması yapın!

Beklentilerinize göre otomobilleri belirlediniz. Fiyat anlamında mutlaka Pazar araştırması yapın. Teknoloji devrindeyiz, aracın KM’sine vuruk, hasar durumuna göre rakam değişir bunları iyi araştırın özelliklede Otomobil Pazarlarına gidin çünkü olayın kalbi burada atar.

Satıcıyla temasa geçin

Tüm işlemler tamamlanıp, her şey kafanıza uygun olup satıcıyla temasa geçtiğinizde mutlaka internetten araştırdığınız araç için çıktı alın. Çünkü konuştuklarının dışında bir şey çıkması durumunda bunları delil olarak sunarsınız.

ikinci

İlk dokunuşun heyecanına kapılmayın.

Aracı ilk görüşünüzde bu araba benim olmalı diye bir heyecana kapılma ihtimaliniz yüksek. Bu sizi olaylara olması gerekenden fazla toleranslı davranmaya itebilir. Mesela araçta tampon dışında değişen parça kaporta parçası vardır veya sel gelmiştir beline kadar suyun içinde yatmıştır veya komple boyatılmıştır, onarım görmüştür vs. ama siz bunları dikkate almayabilirsiniz. Bu noktada kesin çözüm mümkünse tanıdığınız güvenilir bir ustaya götürüp araca baktırmanızdır ki, eğer bir kaza yapılmış ve gizleniyorsa bu hemen ortaya çıkacaktır. Yada profosyonel bir şekilde ekspertirz yapan firmalar mevcut, 3 kuruş verin bir daha başınız ağrımasın.

Otomobile birkaç bakışta siz de ne durumda olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Mesela kaza yapmış bir aracın kaportasındaki ek çizgileri simetrik olmaz. Mesela parça bir tarafa daha yakın olur ve bu nedenle ek çizgileri baştan sonra aynı kalınlıkta değildir. Bir diğer kontrol edilebilecek nokta ise, ön kaputu ve bagaj döşemesini kaldırarak motorun tamponla olan ön boşluğunu ve bagajın stepne boşluğunda deformasyon olup olmadığına bakabilirsiniz.

Dış görünüm sorunsuz ise, iç mekanın yıpranmışlığına, sigara içilip içilmediğine, tavan ve zemin döşemelerinin durumuna ve aracın elektronik aksamının klima, teyp vs. çalışıp çalışmadığına bakmalı ve kesinlikle test sürüşü yapmalısınız. Mümkünse motordan iyi anlayan bir kişiyle beraber aracın sürüş dinamiklerini ve motorun durumunu kontrol edebilirsiniz. İyi bir usta otomobilin sesinden vuruntu olup olmadığını, zengin veya fakir karışım olduğunu vs. gibi birçok durumu ortaya çıkarabilir. Özet inceleme bilgilerinden sonra madde madde nelere bakabilirsiniz bunları sıralayalım.

İncelenecek Kısımlar

Motor Çalışmıyorken

Aracın dış görünüşünü inceleyin. Çürük, çizi, vuruk ya da pas var mı kontrol edin.Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Onarım görmüş bir otomobilin hatları düzgün değildir. Mutlaka bir yerinde anormallik sezersiniz.

 • Kilitleri, camları, kapı kollarını kontrol edin.
 • Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır.
 • Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.
 • Lastikleri kontrol edin. Aynı akstaki lastikler, aynı marka olmalıdır.
 • Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir.
 • Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.
 • Kaputu açın ve içeri bakın. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi kontrol edin.
 • Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin.
 • Motor kayışlarını inceleyin ve motorun su seviyesine bakın.
 • Lastik basıncını kontrol edin.

 

Motor Çalışıyorken

 • Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını kontrol edin.
 • Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.
 • Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.
 • Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir.
 • Rölantideki sarsıntısına bakın. Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir.
 • Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin.
 • Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında çekiş problemi var mı kontrol edin.
 • El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu aracı 1. vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirmeye çalışarak deneyebilirsiniz. Eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir.
 • Aynı şekilde, 1. vitesteyken frenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Sürüş halindeyken aracın sesini dinlemeye çalışın.
 • Dönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa bilin ki aks uçları aşınmıştır.
 • Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir.
 • Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.
 • Yolda hızla giderken direksiyonu kullanmakta güçlük çekiyorsanız ya lastikler inmiştir ya da ön takımda sıkıntı vardır.
 • Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır.
 • Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.
 • Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edin. Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.
 • Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.
Son olarak, aracın pert veya hasar kaydının olup olmadığına bakmak için Tramer.org.tr sitesinden veya Turkcell hattınız varsa, buradan hasar, kaza, trafik, kasko gibi bilgileri sorgulatabilirsiniz.

Karar Verme ve Pazarlık

Herşey olumlu olup araç içinize sindiyse pazarlık aşamasına geçebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilecek konu aracın zafiyetlerini göz önünde bulundurarak fiyatı şekillendirmenizdir. Mesela aracın tüm bakımları yetkili serviste yapılmış ve kayıtları tutulmuşsa bu artı bir özellikken, kaportanın üç parçasında lokal boya olması dezavantajdır. Siz artıları ve eksileri dengeleyerek fiyatta bir orta yolu bulma niyetinde olmalısınız. Bir gün sizin de otomobil satmak isteyeceğinizi düşünerek fiyatı fazla öldürmemek gerekir, her zaman denge iyidir önemlidir. Fakat kusurları rakamı aşağıya çekmek için kullanabilirsiniz.

Ödemenin Yapılması ve Kasko

Ödeme yapılmadan önce beraber bir notere giderek satış işlemi yapılır ve aracı resmen üzerinize alırsınız. Daha sonra hemen bir bankaya giderek ödemeyi yapmanız en sağlıklı ve doğru yol olacaktır. Bu gibi yüklü paraların başka yerlerde el değiştirmesi hem güvenlik hem de sağlıklı bir transfer olması açısından sıkıntılı bir durumdur. Ödemeyi yaptıktan sonra aracın anahtarı, mutlaka yedek anahtarıyla beraber teslim alınarak satış işlemi hem teoride hem de pratikte tamamlanmış olur. Bir jest olarak satıcı evine kadar bırakılıp, tüm işiniz sonlanmış olur.

Bu aşamadan sonra aracınızı keyifle ve aklınız rahat biçimde sürebilmeniz için kasko yaptırmanız gerekir. Çeşitli kasko firmalarından teklif alarak en fazla kapsamı en uygun fiyata sunanı tercih ederseniz en doğrusu olacaktır. Unutmayın ki ikinci el otomobillerin kaskosu her zaman sıfır muadillerine göre yüksek olmaktadır. Bu nedenle kaskoyu kullandığınız süre boyunca mümkün olduğu kadar kaskoyu bozmamaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede her sene minimum %10 civarında hasarsızlık indirimi almış olursunuz. Ufak tefek lokal boya ve göçük-çizik işlemleri için yıllık verilen puanınızla ücretsiz tamir ettirebileceğiniz “mini onarım” paketli kasko paketlerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Artık aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir