İkinci el araç satışına yeni kurallar

Oto Haber Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 475

ikinci el araç satışına yeni düzenlemeler geliyor. Ülkemizde bir çok kişi tarafından “korsan” olarak yapılan ikinci el araç satışına devlet tarafından yeni düzenlemeler getirildi. Normalde oto galericilerin yapması gereken bu satışlar, günümüzde hemen her kes tarafından yapılır konumuna gelerek ciddi bir “iş dalı” oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın konu hakkında yaptığı çalışmanın detayları şu şekilde;

Bakanlığın “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında oluşturduğu “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” ile bireysel kullanıcılara ikinci el araç yıllık satış sınırı geliyor. Buna göre ikinci el taşıt satışını ticari olarak gerçekleştirmesi bunu iş edinmiş tacir sıfatına sahip esnaf ve sanatkarlar yani oto galericiler tarafından gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Özetle; sıradan bir vatandaş 1 yıl içinde 3 kez araç satışı yapabilecek. Şuan düzenlenme aşamasında olan taslakta belirlenecek şartlara uyan işletmelere yılda 3’ten fazla taşıt satışı yapabilmesi için yetki belgesi verilecek. Hatta satışı gerçekleştirecek kişiler için de “satış sertifikası” istenecek. Bu sertifika da işletmelerde çalışan bireylerin eğitim ve sonrasondaki sınavda başarılı olması ile sertifika sahibi olacak. Bu sayede yılda üçten fazla ikinci el araç alım-satımı yapabilecekler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir