Kadjar Qashqai karşılaştırması, hangisini almalıyız ?

Genel Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 550

Nissan Qashqai sektöründe yenilikçi bir otomobil olarak çıktı piyasada. Muhteşem satış adetlerine ulaşmasıyla, rakiplerinin pazara ortak olma çabaları kaçınılmaz oldu. En güçlü rakibi şüphesiz Renault’un Kadjar’ı. Aslında birbirine çok benzer özellikleri olsa da oldukça fazla ayıran özellikleride mevcut. Şimdi gelin bunları birlikte inceleyelim..

Ebatlar:  Her iki aracında ebatları birbirine çok yakın fakat Renault Kadjar 7.1cm daha uzun, 4cm daha geniş ve 1 cm daha yüksek bir araç. Bu ölçülerin büyük olması sayesinde Renault Kadjar’ın kabini ve bagajının biraz daha büyük diyebiliriz.

Motorlar:

Her iki otomobilde de Renault üretimi benzinli ve dizel motorlar ile yine Renault üretimi vites kutuları mevcut.

Benzinli Motor Seçenekleri :

1200cc turbo 115hp,

Dizel Motor Seçenekleri:

1500cc Turbo 110 hp

1600cc Turbo 130

Qashqai’de 1200cc benzinli ve 1600cc dizel motorlarda otomatik şanzuman opsiyonu bulunurken, 1500cc hacmindeki motor düz vites ile tercih edilebiliyor. 4×4 çekiş sistemi ise sadece 1600cc dizel versiyonda düz vites ile tercih edilebiliyor. Renault’da ise hangi şanzuman tipinin hangi motorlar ile sunulacağı henüz netlik kazanmamışken Nissan’a benzer bir şekilde olacağı tahmin ediliyor.

Yan Görünüm : Her iki aracında A, B ve C sütünları birbirine oldukça benziyor. Ancak C sütununda bulunan kıvrımlar daha farklı. Kadjar’da daha yumuşak bir çizgi tercih edilmişken Qashqai’de daha sert bir geçiş tercih edilmiş. Ayrıca Qashqai’de ütü izleri kardeşine göre çok daha belirgin bir şekilde görülebiliyor. Ön kısım ise diğer kısımlara göre birbirlerine daha çok benziyor.

Ön Görünüm: Her iki araçta önden neredeyse tamamen farklı görünüyor. Qashqai’nin motor kaputu üzerindeki ütü izleri daha keskinken Kadjar’da daha yumuşak hatlar tercih edilmiş. Tampon ve far tasarımları ise tamamen farklı dizayn edilmiş.

Arka Tasarım : Kadjar modelinde çamurluklar daha belirgin ve şişirilmiş görünürken Qashqai’de C sütunu ile daha bütünleşik bir yapı ortaya çıkmış. Yine ön kısımda olduğu gibi arka tasarımda da tamamen farklı tampon ve stop gurubu tasarımları tercih edilmiş.

Kokpit : Renault Captur modelindeki oyuncaklı kokpit tasarımını Kadjar’da terk ederek daha ciddi ve kaliteli bir kokpit yaratmış. Havalandırma düğmeleri ve göstergeleri hariç Qashqai ile hiçbir  ortak detay bulunmuyor. Her iki aracın da kokpitleri kendilerine özgü görünüyor ve oldukça kaliteliler.

 

Fiyat Karşılaştırması : Buradaki en önemli unsur burası. Genelde Kadjar daha hesaplı olsa da seçilen donanımlara göre farklılıklar mevcut. Otomobil firmalarının kampanyalarını takip ederek kararınızı verdikten sonra yönelebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir