Megane 4 Dünyaya Bursa’dan açılacak

Oto Haber Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 547

Megane 4 Dünyaya Türkiye yollarından gidecek! Renault’un sedan kasa üretimine ara verip yeniden tasarladığı Megane 4 Sedan Oyak Renault Fabrikalarında üretilip, dünyaya ihraç edecek.

 

Megane 4 Sedan’ın üretiminden duyduğu mutluluğu dile getiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Bugün Türkiye’de satılan her dört otomobilden üçünü ithal ettik. Ülkemizde üretimi yapılan sedan kasa modellerin sınırlı olması nedeniyle otomobil pazarındaki artış bize büyük bir ithalat yükü getiriyor. Her geçen gün artan bu talebin Türkiye yapılan üretimden karşılanması sektörde ticaret dengesini korumamızı sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle binek otomobil alanındaki yatırımlar bizleri çok mutlu ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre otomobil üretimi yüzde 7, otomobil ihracatımız ise yüzde 10 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında ise, 1 milyar 680 milyon ihracat ile tarihinin rekorunu kırdık” diye konuştu.

Otomotiv Test Merkezi için bu yıl fren testi merkezinin ihalesini tamamlamayı hedeflediklerini belirten Çelik, “Böyle bir test merkezinin varlığı sektörde yeni tasarım ve teknolojiler geliştirmemizde önemli bir rol oynayacaktır. Yerli otomobil projesinin de otomotiv sektörüne büyük güç katacağını düşünüyoruz. Yerli otomobil projemizin amacı bir otomobil yapmaktan öte bir Türk markası oluşturmaktır. Güçlü bir Türk markasının oluşması otomobil sektörüne ve bu sektörün büyük aktörlerine güç katacaktır. Bursa’daki Otomotiv Test Merkezi’de en geç bu ay sonunda projesi onaylanmış olacak. İmalatı için ise ihalesi 3 ay içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi.

Çelik son olarak ise tasarımı gerçekleştirenlere müjde verdi. Çelik, “Tasarımın merkezleri ve mevzuatları ile birlikte Türkiye’nin en önemli konularından birisi olmasını istiyoruz. Çalışanların her birinin buluşu çok değerli olarak görüyoruz. Bunların her birisine yeni kanunda yer verdik. Bu işten işi azaltan buluşlar olduğu zaman, üretimi daha verimli hale getiren ve katkı veren buluş ise, bu kim olursa olsun onların her birinin emeği olarak bunları da koyduk. Önümüzdeki dönem ilk yasa ile patent yasasını onaylayacağız” şeklinde konuştu.

Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez, “Yeni Renault Megane Sedan’ın Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilmesi için 200 Milyon Avro yatırım yapıldı. Bu yatırımlar, gerek fabrikamızda, gerekse tedarikçilerimizde yapılan yeni kalıp, ekipman ve makine yatırımları, AR-GE ve mühendislik yatırımları ile test giderlerini kapsıyor. Yeni Megane Sedan üretimi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 700 kişilik ek istihdam oluşturuyor. 250’den fazla çalışanımız projenin ilk aşamalarından itibaren görev aldı. Fabrikamızın mühendislik, satınalma, kalite, finans ve üretim bölümlerinde görevli onlarca arkadaşımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde önce Fransa’da, sonra da fabrikamızda farklı görevler aldı. Sonuçta, altmıştan fazla yerli imalatçımızın da katıldığı yoğun, stresli ama bir o kadar da keyifli bir çalışma ortamında, bu ürünü ortaya çıkardık. Yeni Megane Sedan, tüm dünyaya Oyak Renault’dan üretilecek. Hedeflenen toplam üretim miktarımız 500 bin adet. Ürettiğimiz araçların yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Diğer tüm ürünlerimizde olduğu gibi, Yeni Megane Sedan’ın da motor, vites kutusu ve yürüyen aksamları fabrikamız hatlarında üretiliyor. Bu bakımdan da, Türkiye’de hem karoseri hem de mekanik aksamın birlikte üretildiği tek binek otomobil fabrikasıyız. Bu da bize ayrı bir güç ve otonomi veriyor” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir