Motor yıkama nasıl yapılır ?

Nasıl Yapılır Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 880

Araçlarını seven kullanıcılar şüphesiz ki motor temizliğine de çok önem verirler. Hatta motoru temiz olan bir aracın daha az yaktığı/daha iyi performans sergilediğini düşünen kişilerin sayısı bile hiçte azımsanamayacak düzeyde. Peki gerçekten etkisi oluyor mu?

Motoru temizlemek şart mı?

Motorlar zamanla kullanıma bağlı olarak üzerlerinde deformasyon, yağ terlemeleri gibi durumlara maruz kalırlar. Motorlar kapalı bir sistem oldukları için ve de kaput yada bağlı oldukları diğer alanlara izolasyonlar yapılıp soğuk/sıcağa karşı duyarlı olduklarından kesinlikte temizliğe ya da yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.

Neden motoru yıkamak istiyorlar ?

Bazı araç kullanıcılarının aşırı titiz yapısı bunun gibi sonuçlar doğuruyor. Özellikle günümüz motorlarındaki elektronik yapının suya maruz kalması sonucunda bu entegrelere sıvı temasının oluşması sonucunda yüksek derecede hasar verme riski bulunmakta.

Motoru Yıkamak Neden Zararlı

Zararlarından bu kadar bahsetmişken madde madde neden zarar vermediği konusuna değinmeden olmaz.

  • Motor çalışma sırasında yüksek dereceden ısıya maruz kaldığından siz buna soğuk suyu değdirdiğinizde metalin çatlaması söz konusu olabilir.
  • Kullanmış olduğunuz tazyikli su her hangi bir şekilde hava filtresinin içine girerek motora girebilir korozyon oluşturup yağa karışabilir.
  • İçeride yapışan bir çamur yâda taş parçası yerinden çıkarak kayışların arasına girme riski oluşturur. Eğer görmezsen izde kayışları sıyırması muhtemeldir.
  • Üzerindeki sen sörler su ve yoğun nemden etkilenebilirler
  • Eskiyen kablo yâda hortumlar yırtılabilir.

 

Sonuç olarak motoru kesinlikle yıkamamanızı tavsiye ediyoruz. Oranın kirliği sizi çok rahatsız ediyorsa nemli bir bez yardımıyla yavaş yavaş silerek temizliğini yapabilirsiniz. Fakat ille de yıkama taraftarıysanız bu işi profesyonellere bırakmak zorundasınız. Zarar verebilecek yerlere tedbir almak koşuluyla yıkama yapabilirler

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir