Otomatik Vites Kutusu Çeşitleri

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 921

Otomatik vitesli araçlar uzun dönemdir yollarda. İlk otomotik vites kutuları, düşük konforları, fazla yakıt tüketimleri ve yüksek fiyatları sebebiyle toplumda tercih edilmiyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte araç almak isteyen kullanıcılar otomatik vites kutusuna yöneliyor. Yoğun trafikte manuel vitese göre daha konforlu olması, bazı modellerin yakıt tüketimini azaltması, hatta manuel vitesten bile az yakması otomatik tercih edilme nedenlerinin başında geliyor.. Dikkatli kullanıldığında yıllar boyu sorunsuzca hizmet verebilen otomatik şanzımanlı araç almadan önce hangi modelin size daha uygun ve kullanışlı olduğunu bilmek zorundasınız.

EN İYİSİ HANGİSİ?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Aslında “en iyisi” diye bir şey yok; “bana en uygunu hangisi” olarak sorabilirsiniz. Birçok farklı şanzımanın birbirine göre avantajları var. Size en uygunu hangisiyse ona yönelmelisiniz. Mesela, CVT’ler genel olarak uzun ömürlü ve sorunsuzken yakıt verimliliği konusunda diğerlerine göre daha fazla yakar. Renault’nun dizel araçları için geliştirdiği EDC şanzımanlar çok iyi yakıt tüketim değerlerine sahipken belirli bir torkun (250 nm) üzerine çıkamazlar. BMW, Jaguar ve Land Rover modellerinde kullanılan ZF marka 8 ileri tam otomatik şanzıman yakıt tüketimi, performans ve konfor anlamında en iyisi olsa da satın alma maliyeti yüksektir.

KAÇ ÇEŞİT OTOMATİK VİTES KUTUSU VAR ?

Geleneksel tam otomatik: Yağ basıncı ile çalışırlar. Vites geçişlerinde sarsıntı yapmaz, arıza riskleri oldukça düşüktür ve konfor olarak en iyi sınıftır. İlk çıktığı dönemler yakıt tüketimi çok fazlaydı fakat günümüzde lüks araçlarda kullanılan modern örnekleri manuellerden daha az yakıt tüketir. Fiyatları diğerlerine oranla yüksektir.

ÇİFT KAVRAMALI YARI OTOMATİK: Manuel şanzımana benzer ancak debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. İki ayrı kavrama olduğu için vites geçişlerini sarsıntısız ve çok hızlı yapar. Yakıt tüketimi, konfor ve performanstan ödün vermeniz gerekmez.

TEK KAVRAMALI YARI OTOMATİK: Manuel’e benzer bir yapısı vardır.. Debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. Sadece bir kavrama olduğu için vites geçişleri yavaş olur ve yolcular tarafından hissedilir. Yakıt tüketimleri düşüktür ancak performans ve konfor daha azdır.

CVT: Sistemde debriyaj, vites kutusu ve dişli yoktur. Onun yerine konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vitese geçer.

 

ÇİFT KAVRAMALI YARI OTOMATİK:. İlk dönem sorunsuzken yakıt verimliliği konusunda manuel şanzımana benzer ancak debriyaj örnekleri, düşük konforla- rakiplerinin gerisindedir. Renault’nun sistemi bir beyin tarafından elektronik rı, fazla yakıt tüketimleri dizel araçları için geliştirdiği EDC olarak kontrol edilir. İki ayrı kavrama bolve yüksek fiyatları sebebiyle- şanzımanlar çok iyi yakıt tüketim duğu için vites geçişlerini sarsıntısız ve böyle toplumda olumsuz bir imaja sahipti. değerlerine sahipken belirli bir torkun çok hızlı yapar. Yakıt tüketimi, konfor ve Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesin- (250 nm) üzerine çıkamazlar. BMW, performanstan ödün vermeniz gerekmez, de yeni otomobil alan sürücülerin aradığı Jaguar ve Land Rover modellerinde TEK KAVRAMALI YARI OTOMATİK: Manuel özelliklerin başında otomatik vites geliyor. kullanılan ZF marka 8 ileri tam otomatik el şanzımana benzer. Debriyaj sistemi bir Artan trafikte manuel vitese göre daha şanzıman yakıt tüketimi, performans ve beyin tarafından elektronik olarak kontrol konforlu olması, bazı modellerin yakıt konfor anlamında en iyisi olsa da satın edilir. Sadece bir kavrama olduğu için vites tüketimini azaltması, otomatik şanzıman- alma maliyeti yüksektir. geçişleri yavaş olur ve yolcular tarafından ların başlıca avantajları. Dikkatli kullanıl- , , hissedilir. Yakıt tüketimleri düşüktür ancak alındılımda yıllar boyu sorunsuzca hizmet ve

a motor hızı birbirine göre avantajları var. Mesela, Fiyatları diğerlerine oranla yüksektir. na bağlı kalarak sistem en uygun vites se- 50 cimini yapar. Yakıt verimliliği konusunda sıkça eleştirilse de sorunsuzluğu sebebiyle günümüzde Honda, Nissan, Renault, Toyota ve pek çok marka bu şanzımanı çeşitli modellerinde kullanır. ÇOK MU ARIZA YAPAR? Gerektiği gibi kullanılırsa arıza yapmaz. Ancak otomatik şanzımanlı aracınızı ömürlü ve sorunsuz bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken küçük ayrıntılar var. Aracınız hareket hâlindeyken vitesi P veya N konumuna almamak bunların başında geliyor. Vitesi R ve P konumlarına getirmeden önce aracınızın hareketinin tamamen durmuş olması şart. Otomatik vitesli araç çalışmadığında halk arasında “vurdurmak” diye tabir edilen işlem asla yapılmamalı. Otomatik vitesli araçlar yağ konusunda daha hassastır. Aracınızın yağı mutlaka zamanında ve yetkili servis tarafından önerilen şekilde ve özellikte yağ ile değiştirilmelidir.

OTOMATİK VİTESLER YAKIT TÜKETİMİNİ ARTIRIR MI? Evet, genel olarak otomatik vitesler manuel viteslere oranla biraz daha fazla yakıt tüketirler. Ancak aradaki fark giderek azalıyor. Uygulamada birçok otomatik vites manuel kullanımdan daha az yakıt tüketiyor.

OTOMATİK VİTESLER SARSINTILI MIDIR? Kesinlikle hayır. Sarsıntılı olanlar otomatik vites değil, otomatikleştirilmiş viteslerdir. Çalışma prensipleri manuel vitesle aynıdır. Tam otomatik viteslerin neredeyse tamamı manuel viteslerden çok daha fazla konforlu bir sürüş deneyimi sunarlar

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir