Pasta cila nedir, ne zaman yapılmalı ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 1.722

Aracının görümüne kim önem vermez ki ? Şüphesiz ki Pasta Cila  ve boya koruma en dikkat çekici olanıdır. Aracın dış görünümüne canlılık katar, aracı güzelleştirir.

Pasta cila nedir ? Boya koruma ne zaman yapılmalı ?

Metalik boyanın anlamı boyanın üzerinde vernik olmasıdır, yani aracınızın rengini veren boya tabakasının üzerinde ayrıca bir vernik katmanı bulunur. Opak boyada ise vernik boyanın içindedir ve parlaklığını buradan alır.Örneklendirirsek; Evinizin parkeleri yada masalarımız çizildiğinde nasıl sistre yaptırıyorsunuz ve çizikler yok oluyor pasta işlemide budur. Yani çiziği yok ediyorsunuz.Hepinizin bildiği gibi bu işlem sırasında parkenizin üstünden bir katman alınır ve siz her yeri toz içerisinde bulursunuz.Astar sırasında da aynı işlem aracınızda olur fakat su ile yapıldığından ortalık tuzlanmaz su ile akıp gider, ama kuru yapılabilen bir işlem olsaydı işte o üst katman verdiğinizin ortada toz gibi uçtuğunu görürdünüz. Metalik boyada bu işlem sırasında, aracınızın boyası beze, uygulama yapılan alete (Spiral makinesi) çıkmaz çünkü üzerindeki şeffaf vernik tabakasını inceltirsiniz ve boya katmanına ulaşmadan işlem biter, fakat veriğinizin incelmiş olur. Kılcal çizikler boyanızın değil verniğinizin üzerinde olurlar. Dikkat edilmesi gereken nokta tamam o zaman boyama bir şey olmuyor sürekli yaptırayım değildir, çünkü verniğiniz aracınızın boyasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Güneş Yanığı Neden Oluşuyor ?

guneş yanığı

 

Resimde görüldüğü üzere, hepimizin tanıdığı bir görüntü; güneş yanığı.. İşte bu görüntü  vernik tabakasının zamanla incelmesi ve bir süre sonra tamamen yok olmasıdır. Boyanızın parlaklığını bu    vernik tabakası verir, eğer aracınıza her ufak çizikte pasta uygulatırsanız bir süre sonra gerçek boyanıza kadar verniği aldırırsınız ve geri dönüşü sadece tekrar aracın boyanmasıdır. Opak  renklerde ise boyanızın çıktığını direk görürsünüz çünkü vernik tabakası yoktur.
Cilalama işlemi bir nevi boya korumadır, fakat boya koruma için kullanılan malzemeden daha niteliksiz bir malzemedir. Cilalama işleminden sonra aracınız parlar fakat bu parlama en fazla 1-2 ay olur. Cila aracın üzerinde fazla tutunamaz yıkama ve güneşin etkisi ile akar gider. Boya koruma ise araç üzerine daha çok yapışır ve kalitesine göre 1-2 yıl kadar dayanır. Cila ya da boya koruma hiç bir şekilde aracınızın boyasına zarar vermez, pasta gibi boya üzerindeki katmanın alınması değil tam tersi boya üzerine katman ilave edilmesidir.

Pasta cilayı kendim yapsam ?

Birincisi bu işlemler düzgün uygulama yapılan bir yerde özel aletler ile yapılır siz asla elinizle bu işlemi yapamazsınız, homojen olarak boyamıza yediremezsiniz, çok güzel yaptığını iddia eden arkadaşlar cilanızı kendiniz yapın sonra aracınızı güneşin altına çekin ve boyanızın üzerindeki dalgalı gölgeleri izleyin.  Aracınızın üzerinde bulunan çizik eğer tırnağınıza takılacak kadar derinse hiç uğraşmayın çaresi pasta değildir. Düşünün bir çizik nasıl yok olur ? Çiziğin yok olması demek çiziğin çevresinin çizik ile aynı seviyeye gelmesi demektir. Çünkü siz pasta işlemi sırasında çiziği doldurmuyorsunuz, çiziğin çevresini çiziğin derinliği ile eşitliyorsunuz. Eğer çizik tüm boya ve vernik tabakanızı yok edecek kadar derinse ve altında aracın astarını, veya sacını görüyorsanız bu çiziğin çevresini astara kadar kazıyarak(pasta) çiziği yok edebilirsiniz !

Kuş pisliği

Boya koruma olan bir arabada size sadece zaman kazandırır, asla sürekli bir koruma sağlamaz. Koruma olmayan bir arabada kuşun cinsine bağlı olarak boyaya zarar verme süresi 6 saat-2 gün iken koruma olan bir arabada bu süre 2 gün-5 gündür. Görür görmez üşenmeyin temizleyin. Önce pisliğin üzerine su döküp bir süre bekleyin, daha sonra bastırmadan dairesel hareketler ile biraz silin ve tekrar su dökün biraz daha silin çıkana kadar bu işleme böyle devam edin, asla fazla bastırmayın veya pisliği yaymayın. Acele ederseniz pislik çıkar çizik kalır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir