Seat Ateca; Seat’in ilk Suvu Cenevrede Sahne Alıyor

Genel Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 1.200

Kompakt bir crossover formunda karşımıza çıkan Seat Ateca, ilk izlenimlerimize göre kardeşi Seat Leon’u andırıyor. Leon’un biraz daha yüksek hali ve kuyruk kısmının biraz daha oynanmışı olarak hayal edebilirsiniz. Avrupa’da merakla beklenen modelin, en çekici kısmı MQB platformuna sahip nadir yüksek araçlardan biri olması. Sürüş kalitesi ne seviyede şu an şunu bilmek pek mümkün gözükmüyor fakat bugün sızan resimler ve modelin teknik verileri hakkında kısmı de olsa yorum yapmamıza neden oldu.. Motor yelpazesine 1 litrelik turbo şarjlı 3 silindirli üniteyle başlayan model 110 beygire sahipken, 1.4 litrelik ACT teknolojisiyle bezenmiş ünite 150 beygir gücü modelin emrine sunuyor.
Dizel kısmında alışıldık 1.6 litrelik TDI üniteden 110 beygirlik bir güç elde edilirken, daha güçlü seçenekler olan 2 litrelik TDI üniteler ve beraberindeki 150 beygirin yanı sıra, en üst nokta olarak 184 beygirlik seçenek de modelin kullanıcılarına sunulacak. Standart halinde 6 ileri manuel şanzıman kullanılacak Seat Ateca, daha yüksek güç seçenekleri ve kullanıcının isteğine göre 7 ileri çift kavramalı bir şanzımanla da kombine edilebilecek.
Aynı şekilde önden çekiş seçeneğinin standart olması beklenirken, 3 silindirli 1 litrelik ünitenin haricinde, model opsiyonel bir şekilde Seat’ın 4Drive adını verdiği 4 tekerlekten çekiş sistemiyle gücünü yere aktarabilme seçeneğini kullanıcılarıyla buluşturacak. Kia Sportage, Hyundai Tucson, Nissan Quashqai ve Honda CRV, Renault Kadjar gibi rakipler arasında kendine yer edinmeye çalışacak olan Seat Ateca, piyasaya sunulacak olan modelin, Cenevre’de bizlere ‘Merhaba!’ demesi ve yılın ikinci yarısında satışa sunulması bekleniyor.
Dış tasarım

Seat Ateca

Seat Ateca

Seat Ateca 2016’da kendini gösteren trapezoid’e benzeyen ızgara, oldukça sert bir keskinliğe sahip olan yan çıtaları ve artık tipik olan ”üçgen” şeklindeki farlarıyla karşımıza çıkıyor. Geniş ve yüksek ızgarasıyla kendine güvenen Seat Ateca büyük hava girişleri ve dinamik görüntüsüyle ideal bir Suv’dan esintiler sunuyor. Seat’ın en karakterislik özelliği olan full led farları bu araçlarda da gözlemleyeceğiz. Ayrıca otomobilin yan aynalarındaki sinyal lambalarıda da ben Seat’ın der gibi duruyor. Ebatlara gelirsek aracın uzunluğu 4,36 metre, bagaj hacmi ise 510 litre
İç mekan

Seat Ateca İç

Seat Ateca İç

Seat Ateca 2016’nın iç mekanında sürücü odaklı yatay bir kokpit bulunmakta. Sürücü için kolay erişilebilir bir mesafede yer alan 8 inç’lik bilgi ve eğlence ekranıyla birbirine yakın olan kumanda düğmeleri var İçerisinde kısaltılmış olan vites kolu da aracın sportif bir yapıya bürünmesine neden oluyor.SEAT ayrıca bu araçla birlikte Traffic Jam Assist diye bir sistem de tanıttı. Buna göre 60 km hıza kadar, sıkışık trafikte, araç kendi kendini hızlandırıyor, yavaşlatıyor ve hatta yönlendiriyor. Yani siz sadece etrafı izliyorsunuz.
Seat Ateca Türkiye’ye henüz ne zaman geleceği ve fiyatının ne kadar olacağı konusunda net bir bilgi yok. Bir çok Seat modeli gibi uygun fiyatlı olması durumunda yüksek satış adetlerine ulaşması kaçınılmaz görünüyor.

Güncelleme : 18.10.2015

İşte Yeni Seat Ateca Fiyat Listesi;

Seat Ateca Fiyat Listesi

 • Seat Ateca Versiyonu Fiyatı
  Ateca 1.0 TSI 115 hp Ecomotive Reference 84.000 TL
  Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S Style 96.000 TL
  Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S Style 102.500 TL
  Ateca 1.6 TDI 115 hp Ecomotive Style 103.000 TL
  Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S Xcellence 103.500 TL
  Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S Xcellence 110.000 TL
  Ateca 1.4 EcoTSI 150 hp 4Drive DSG S&S Xcellence 118.000 TL
  Ateca 2.0 TDI 190 hp 4Drive DSG S&S Xcellence 160.500 TL

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir