Arabanın kışlık bakımını kendiniz yapın

Nasıl Yapılır Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 760

Arabanın kışlık bakımını kendiniz yapabilirsiniz. Malumunuz önümüz kış, aracınızın kış şartlarına uyumlu bir yapıya büründürmeniz. Servisler de yaptırdığınız çok küçük kontrollerde bile yüksek meblağlar ödenmekte. Her ne kadar birçok firma bunu ücretsiz olarak yaptığını söylese de, illaki yapılan kışlık kontrollerde ek bir şeyler bulup, ücretini alıyorlar. Güvenliğimiz söz konusu olduğundan düşünme şansı kalmayıp kısıtlı bütçelerimize rağmen yapılması için onay veriyoruz.

Araç kışlık bakımı

1-SİLECEKLER

Görüş alanımızı etkileyen, müdahale etmemizi gerektiren ilk unsur. Silecek lastikleri yaz/kış mevsim değişimlerine göre çatlar ve cama uyguladığı basıncın etkisi azalır. Bu durumda silmez ya da çok gürültü çıkarır çünkü atlama yapıyordur. Servislerde 80-90 lira absürt rakamlara yapıyorlar; uğraşmayın en yakın benzinliğe gidin en fazla 10 TL’ye bir çift silecek alabilirsiniz oradaki pompacı montajı konusunda size yardımcı olacaktır.

2-LASTİK KONTROLÜ

Şunu kesinlikle unutmayalım 4 mevsim lastik asla yoktur. 4 mevsim lastik tamamen satış stratejisi için ortaya atılan bir pazarlama. İki çeşit lastik bulunur;

  • Kışlık Lastik
  • Yazlık Lastik

Hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü durumlarda yazlık, üstündeki durumlarda kışlık lastik kullanmanız gerekir. Bunun dışında kullanacağınız kışlık lastiğinde kontrolü gerekir. Özelliğini yitirmiş, et kalınlığı incelmiş lastiği kullanmanız size hiçbir artı katmaz. Sırf laf olsun diye kışlık lastik takmayın, takacağınız lastikte alttaki kriterleri karşılamak zorunda.

A – Dot Tarihi: Her lastikte bulunmak zorunda. Lastiğin üretim tarihidir, üreticiler arasında DOT Tarihi olarak adlandırılır

İlk iki karakter haftayı, son iki karakter yılı belirtir. Yani 2003 yılının 40. Haftasında üretilmiş. Bu lastiği tutup aracınıza montajlayamazsınız çünkü;

Lastik kauçuk bir yapıya sahip olduğundan en fazla 4 yıl kullanabilirsiniz. Yeni lastiği alıp takın, 4 yıl park halinde dursun hareket ettiğinde güvenliğiniz için yeni lastik gerekli.

B- Lastik et kalınlığı: Bunun içinde çeşitli şehir efsaneleri var. 3 milim, 5 milim olacak vs. Net olarak bilin ki lastik kalınlığınız yasal olarak 1,5 milim. Ama TuvTürk muayenesinde 3 milimin üzerinde olmalı ki sorun yaşamayın. Tavsiyemiz üç milimin altına düşmemeniz. Ölçüm için tüm lastikçiler zaten ölçümünü ücretsiz yapıyor. Kışlık lastiklere dikkat edin daha iridir, çünkü su tahliyesini hızlı bir şekilde yapmak zorunda. Eğer buralar ince olur ve kışın yağan yağmur ve kar buradan hızlı bir şekilde tahliye edilmezse aracınız tıpkı buzda kayıyor gibi su kanalların arasına dolar ve buzda dans edersiniz.

C- Gözle Kontrol: En basit yöntemdir. Lastiğinizi gözünüzle kontrol edin. Yarık bombe gibi durumlar olabilir. Özellikle yanak kısmındaki bombeler size sorun çıkarır. Her hangi bir çukura girdiğiniz oluşan basıncın etkisine bu bombe ve yarıklar dayanamaz ve lastiğiniz yarılır. Bu durumda da direksiyon hâkimiyetinizi kaybedersiniz ve istenmeyen durumlar oluşur.

3 – Kayışlara Dikkat Edin.


triger

 

Kaputu kaldırın; motor bölümün sol tarafında üstteki düzeneği göreceksiniz. Kayışlar da tıpkı üstte anlattığımız lastikler gibi kauçuk yapıdan oluşur. 4 yılı aşarsa kopma ihtimali yüksektir. Triger kayışının kopması demek, zamanların düzensiz çalışması demek ki bu durumda pistonlar sıralama ile değil gelişi güzel çalışır ve eğilmeler kırılmalar meydana gelir. Buda yataklara zarar verir derken motor rektifiyeye kadar gider olay. Halk arasında kullanılan V kayışı iste gevşemesi durumda alternatör aküyü yeterince şarj edemeyecek ve aracınızı çalıştıramamanıza neden olacaktır. Zaman zaman aracı çalıştırınca “cıyk” diye sürtme sesi gelir. Kayışın eskimesi ya da gevşemesine bağlı, lastiğin kasnağa sürtme sesidir bu. En kısa sürede bu değişimi yaptırın çünkü siz yapamazsınız.

4-Hava Filtresi: Birçok insan bunu atlar aslında. Bunu hiç kontrol ettirmeden 6 ayda bir direk değiştirin. Masrafınız yakıtta sağlayacağınız tasarrufla fazlasıyla çıkar yani yine masraf etmiyoruz kara geçiyoruz. Benzinliklerde 10 TL’ye takan yerler bile var. Hava filtreniniz kötü olursa eğer, içeriye giren hava yakıt oranı değişeceğinden yakıtınız artar çünkü hava az geliyordur. Yakıtın dışında havayla çalışan tüm unsurlar zarar görebilir. Örnek: Turbo bozulur.

5- Cam suyu antifrizi kullanın, fiskeleri ayarlayın.

Kışın cam su antifrizi çok önemlidir. Keza normal çeşme suyu eklerseniz donar. Not geçelim; ola ki dondu, sakın sıcak su dökerek çözmeye çalışmayın hortumlar ani ısı değişimi nedeniyle çatlar ve daha çok zarar edersiniz. Mecburen değiştirtmek zorunda kalırsınız. Cam su antifrizini yine benzinliklerde ucuz miktara satıyorlar, mutlaka eklettirin. Donan cama da asla sıcak su dökmeyin, camı çatlatırsınız.

Fıskiye ayarlarınızı (silecek koluna basınca su çıkan yer) ayarlamanız için ihtiyacınız olan tek şey toplu iğne. Kaputun üzerinde siyah, suyun çıktığı küçük delikler göreceksiniz. Toplu iğne yardımıyla aşağı yukarı yaparak aracınıza göre ayarlayabilirsiniz. Dikkat edin çok kaldırıp arkadaki aracı ıslatmayın.

6- Motor Yağına Bakın: Her aracın yağ çubuğu değişiktir. Genelde sarı yapıdan oluşan uzun çubuk. Yağ kontrollerini hemen her yer ücretsiz olarak yapmaktadır. Ara ara kendinizde kontrol edebilirsiniz.

Yağ çubuğu kaldırıp aşağı doğru süzün. Eğer akıcılığı yoksa çubukta sabit durup akmıyorsa o yağ eskidir. İnsan için kan neyse, araç için yağ odur. Eski bir yağ akıcılığını kaybettiği için sürtünmeye neden olur metalin metale sürtmesi aracınıza ciddi zararlar verir. Yağ değişimi her yıl düzenli olarak aracınızı kullanmasanız bile yaptırın. Çünkü bekleyen yağ akıcılık değerlerini yitirir.

7 – Antifiriz: Kış ayının atlanmaması gereken en önemli maddesinden birisi. Antifriz ölçümünü ne yazak ki siz yapamazsınız bunu barometre denilen özel cihazla sayesinde yapabiliyoruz. Yine benzinlik gibi yerlerde bunların ölçümü yapılıyor. Bulunduğunuz şehre göre antifriz derecesi değişkenlik gösterebilir. Ama kaç derece olacak sorusu “Bulunduğunuz şehrin sıcaklığının en düşüğünü +10 ekleyeceksiniz” şeklinde cevaplayabiliriz. Yani diyelim ki şehriniz en çok -25’i görüyor o zaman antifrizini minimum -35’e göre ayarlamalısınız. Özellikle kış ayında atlamayın bunu çünkü antifriz kışın suyun donmaması için direnç gösterir. Yaz aylarında da sıcağa ve korozyona karşı etkilidir.

8 – Akü : Kış aylarında havanın soğumasının etkisiyle, aküden standartlarında dışında daha fazla akım çekeceği için akünüzle sıcak havalarda her hangi bir sorunla karşılamazsanız bile kışın bir anda aracın çalışmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Akünün kontrolleri için çeşitli maddeleri şu şekilde sırtlandırabiliriz ;

  • Yeni tip akülerin hemen hepsinin üzerinde doluluk oranını gösteren ışıklandırmalar mevcut.

Aküyü kuru bir bez yardımıyla üzerini güzelce silin. Üzerindeki ışıkları göreceksiniz, yeşil yanıyorsa sorun yoktur.

  • Aracın içine oturun, aracınızı çalıştırın ve far ve teybi birlikte açın. Yüksek akım çekecekleri için akünün dayanıklılığını ölçebilirsiniz. Farlarda kıpırdama, aydınlatmanın azalması, radyo sesin gitmesi gibi durumlarla karşılaşırsanız bilin ki o akü kısa süre içinde sizi yolda bırakır.

NOT : Bu deneyi uzun süre yapmayın, sıfır akü bile belirli bir kademeye kadar dayanabilir daha sonra deşarj olur. 30 saniye bu deneyi gözlemlemeniz için yeterlidir.

  • Akü’nün yoğunluk ve durumunu ölçen çeşitli elektronik cihazla vardır. Her hangi bir oto elektrikçiye uğrarsanız bunlarla ücretsiz kontrol edebilirler.

9- Kaputu kaldırıp bakın.

Bunu yalnızca kışın değil. Düzenli olarak yapın. Kaputunuzu kaldırın, içeriden sayısız miktarda kablo, tesisat, hortum gibi ürünler var. Özellikle bağlantı noktalarına bakın. Sıcak, soğuk hava değişimine bağlı olarak genleşme/büzülme yapıp yerlerinden çıkabiliyor, ya da aşırı sıkabiliyorlar. Bazen elle yapabileceğiniz çok basit bir müdahale bile ( Örneğin bir soketi yerine oturtmak ) aracınızdan yüksek maliyetteki onarımı ortadan kaldıracak türde bir hamle olabileceğini unutmayın.

10 – Kışın aracınızı yıkattığınızda kilitlere hava tutturun.

Bunu bir çok insan insan atlar daha sonradan da uğraşıp durur. Aracınızı yıkattınız, evinize geldiniz. Sabah işe girerken kapıyı açtınız, açılmıyor. Neden;; kilit dondu! Bu kış ayında mutlaka her kesin karşılaştığı durumdur. Bunun önüne geçebilecek tek hamle hava tututurmaktır. Çünkü bir araç ne kadar kurulanırsa kurulansın illa ki su kalır. Klitte kalan su da kapının donup açılmamasına neden olur. Her yıkamacı tanzikli su kullabilmek için kompresör almak zorundadır, dolayısıyla hepsinde hava bulunuyor. Yıkattıktan sonra özellikle rica edin, kilitlere su tutsunlar ki aracınızın kilitleri donmasın.

11 – Ekipmanlarınızı kontrol edin.

Kışın çetin şartlarında zor durumda kalmamak için mutlaka aracınızda zincir ve takoz bulundurun.

12 – El frenini çekmeyin :  Soğuk havalarda özellikle birde zeminde su varsa el freni donar. Daha sonra siz aracınızı çalıştırsanız bile balatalar sıktığı için aracı hareket ettiremezsiniz, ısınıp bırakana kadar beklemek zorundasınız. Bu nedenle el frenini çekmek yerine lastiklerin arkasına takoz bırakın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

“Arabanın kışlık bakımını kendiniz yapın” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir