Valf ( Valfe ) Nedir, Ne işe yarar ?

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 1.468

Hepimizin ortak merak konularından birisidir. Araç alırken 8 Valf, 16 Valf gibi terimler duymaktayız. Şimdi valf nedir, valf ne işe yarar ne anlama gelir gelin birlikte inceleyelim.

 

Valf Nedir

Valf Nedir

Valf Nedir ?

Aslında bir çoğumuzun da kulak aşinalığı bulanan “subab” anlamına da gelebilir. Kısaca subabın görevi; slinidir içindeki pistonun hareket etmesi  gerekli olan yakıtı silindire bırakan ve yanma sonucu silindir içindeki gazı silindirden dışarı atan, silindirin ucundaki kanallardır. Yakıt bırakan kanala emme subabı, gazı silindirden dışarı atan kanala ise egzoz subabı denir. Bu kısa subab bildiriminden sonra valf’le arasındaki bağlantıyı şu şekilde kuracaksınız.

Toplam 4 silindir olduğunu ve her silindirde birisi emme birisi egzoz olmak üzere iki adet subab olduğunu düşünürsek bir motorda 8 adet subab bulunmaktadır. Buda aracın 8 valf olduğunu bildirir.

16 Valf’te 8 piston mu var ?

16 Valf’in karşığı da bazı otomobil üreticileri yakıt tasarrufu sağlayıp, otomobil gücünü arttırmak için her bir pistona 1 değil, 2 adet emme ve egzoz subabı koyarlar. Yani toplamda 16 adet subab olur ki buda bizlere 16 VALF olduğunu bildirir.

8 valf mi 16 valf mi ?

8 VALF’mi 16 VALF’mi sorasuna yanıt olarak; valflerin sayısı arttıkça içeri alınan hava/yakıt karışımı ve dışarı atılan yanmış gazlar daha seri bir şekilde sirkülasyona uğrayacağından artan valfler araç üzerinde aşağıdaki faydaları sağlar

  • Daha seri hızlanırsınız.
  • Aracınız daha az yakar.
  • Klimayı açınca aracın performansı üzerindeki olumsuz etki daha düşük olur.

VALF’le ilgili videomuzu izleyerek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir