Yağmurda Araba Kullanmak İçin Neler Yapılmalı

Merak Edilenler Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 828

Yağmurda Araba Kullanmak Kışı sert yaşadığımız şu günlerde artan yağış oranları araç kullanıcılarını zor durumda bırakıyor. Artan yağmurlarda doğru bilinen yanlışlar, hiç uygulanmayan kurallar görüş alanınızı kaybetmenize, direksiyon hakimiyetinizi yitirmenize kadar uzanan bir sürece neden oluyor.

Yağmurda Nasıl Araç Kullanılır ?

Öncelikli olarak Yağmurda Araba Kullanmak için direksiyonu rahat konYağmurda Araba Kullanmaktrol edebilmeniz gerekli. Havaların soğuk olması nedeniyle kalın giyinmemiz sonucunda direksiyon manevrasını rahat bir şekilde yapmayız. Bu nedenle mutlaka üzerinizde rahat hareket edebileceğiniz bir kıyafet bulunsun. Görüş açınızı kısıtlamaması adına buğu çok önemli. Havalandırmanın doğru konumda olmasıyla tüm buğuyu bir anda çözebilirsiniz. Günümüz araçlarının neredeyse tamamının buğu çözücü özelliği bulunuyor. Aracınıza tam hakim olup bu özeliği keşfetmelisiniz. Aracınız eski bir model ve bu özellik yoksa marketlerde buğu önleyen spreyler mevcut. 2-3 tl bir ücretle temin edebiliyorsunuz. Bunu aracınızın içine uyguladığınızda da camlarınız buğu tutmuyor. Aracınızda mutlaka uygun ebatta jant ve lastik olsun. Görünüm /estetik açıdan aracınızın ihtiyaçlarını karşılamayacak lastikleri kullanmayın.

Takip mesafesini arttırın.

En önemli maddedir. Yaz aylarına istinaden takip mesafenizi biraz daha uzun tutun ki her hangi sorun oluştuğunda durma şansınız oluşsun. Direksiyonu 9:15 konumunda tutun. Kışın esen sert rüzgarlar sizi şerit değiştirme itebilir bu nedenle direksiyon hakimiyetiniz tam ve kusursuz olmak zorundadır.

Güneş gözlüğü Takın.
Yağmurda araba kullanmakta zorlanıyorsanız yağmur çok sert bir şekilde yağıyorsa polarize bir gözlük, yolu daha iyi görmenizde size yardımcı olur. Snopes yağmurda ve siste polarize bir gözlük takmanın görüşünüze neden yardımcı olacağını şöyle açıklıyor;
Gün içinde yağan yağmurda araba kullanırken polarize güneş gözlüğü kullanmak, sürücünün daha iyi görmesine yardımcı olur. Polarize güneş gözlüğü dağılmış ve yansıyan ışığın yatay bileşenlerini bloke eder ki bu şu demektir; polarize güneş gözlüğü, gün ışığında meydana gelen sis ya da yağmur gibi atmosferik-havayla ilgili etkiler olan dağınık ışık etkisini önler.
Şuna da dikkat edin: Bu öneri,sadece polarize güneş gözlükleri için geçerli. Polarize olmayan güneş gözlükleri görüşü daha da karartıp görmeyi zorlaştırır. Buna ek olarak, polarize güneş gözlüğü takma konusundaki bu öneri, akşamları işe yaramaz. Dolayısıyla, eğer hava kararmışsa ve yağmur da çok fazla yağıyorsa, arabayı yolun kenarına çekmek daha güvenli olabilir.

En ama en önemli şey; LÜTFEN ANİ ŞERİT DEĞİŞİMİ YAPMAYIN.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir