Yeni KIA Sportage kendini yollara attı.

Yeni Araçlar Hakan YÜCEL Okunma Sayısı : 829

Yeni KIA Sportage piyasaya çıktı. Yep yeni tasarımı ve ileri düzey teknolojilerle donatılan Yeni KIA Sportage 2016 yılında fazlasıyla ses getirecek gibi görünüyor. KIA’nın dünya çapında popüler olan kompakt SUV modeli olan Sportage 4. nesil versiyonuyla otomobil tyutkunlarıyla buluşuyor. Türkiye’de Kia denince akla gelen ilk modeli olan Sportage sayısız yeniliklerle geliyor..

SUV sınıfında gün geçmiyor ki yeni bir otomobil çıkmasın. Bu canlı pazara son katılan araçta Yeni KIA Sportage oldu. Artırılmış güvenlik, yüksek kalite malzemelerle Yeni KIA Sportage 2016 modeliyle karşımıza çıktı. Bunların dışında yine sürüş ve aracın yol tutuşuyla, güvenlik anlamında da oldukça yenilikler mevcut. Sportage’ta ilk kez yeni bir “GT Line” seçeneğine kavuşuyor. Bu özellik, Sportage’dan daha sportif bir sürüş deneyimi bekleyen müşteriler için özel olarak tasarlandı.

YEP YENİ TASARIM
Enerjik, sportif ve cesur bir görünüme sahip.Yeni KIA Sportage’ın en büyük değişimini aracın ön kısmında görüyoruz.

Yeni-KIA-Sportage
İşte aracımızın önden çekilmiş bir fotoğrafı. Radyatör, ızgara ve ön farlar tamamen birbirinden ayrılmış vaziyette. Farlar biraz daha yükseğe alınmış ve oldukça keskin hatları var. Razyatör ızgarası daha aşağıda ve geniş şekilde konumlandırılmış bu yeniliklerde araca daha sağlam ve heybetli bir görünüm vermiş. 30 mm daha uzun dingil mesafesi ve 40 mm daha fazla toplam araç uzunluğu ile fark yaratıyor.Sportage olan bu modelde, yeniden profillenmiş iç kapak ve yeni tasarlanan tampon sayesinde sürüklenme 0.35 Cd’den 0.33 Cd’ye düştü. Yeni Sportage, 17 inç alüminyum alaşım jant tasarımları ile gelirken, GT Line için standart olarak benzersiz bir 19 inç jant seçeneği sunuluyor.

İÇİ DAHA YÜKSEK VE GENİŞ
kia-sportage

içi bir önceki kasaya göre sizinde gördüğünüz gibi daha yüksek ve geniş. Yeni kabinde yumuşak deri ve kumaşın karışımıyla hoş bir görünüm elde edilmiş.Genişliğin ve sportifliğin vurgulandığı yeni iç mekanda ön taraf, “gösterge” ve “kontrol” bölümü olarak iki kısıma ayrılıyor. Gösterge bölümünde, sürücü gösterge paneli ve yeni 7.0 inç büyüklüğünde orta konsoldaki gösterge ekranı var. Dokunmatik bilgi, eğlence ve navigasyon sistemi ile sürücüler tüm bilgileri kolaylıkla görebiliyor.Sportage’ın boyutlarındaki en önemli değişiklik, kabinde daha çok yer açmak için dingil açıklığının 30 mm büyütülerek 2.670 mm’ye çıkarılması. Bütün araç, bir önceki modele göre 40 mm daha uzayarak 4.480 mm uzunluğuna çıktı. Ön uzantı 910 mm’ye genişlerken arka uzantı ise 900 mm’ye daraldı. Yükseklikte ve genişlikte ise bir değişiklik olmadı.

Sürücülere daha fazla bacak alanı ayrılırken koltuklar da yeniden tasarlandı. Sürücü koltuğu üç kademeli ısıtma özelliğine sahip. Ayrıca bel desteği de dahil 10 yönlü elektrikli olarak kontrol imkanı var. Yolcu koltuğu da benzer özellikler içeriyor. Ön ve arka koltukların ağırlıkları azaltılırken, dayanıklılığı artırıldı. Arkadaki yolcular için daha doğal ve rahat bir oturma pozisyonu sağlayan özellikler eklendi.

KİA SPORTAGE GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Yeni Sportage’ın güvenlik teknolojileri arasında şu özellikler yer arıyor.

Otonom Acil Frenleme, başka bir araç veya yaya ile olası bir çarpışmayı tespit etmek, önlemek veya kazayı hafifletmek için bir kamera ve radarlı algılama sistemidir.

Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi, sürücü sinyal vermeden veya belirtmeden bulunduğu şeritten ayrıldığı zaman sesli bir uyarı verir.

• Şerit Takibi Destek Sistemi, şerit çizgilerine göre Sportage’ın konumunu algılar ve herhangi bir sinyal olmaksızın konum dışına çıkan araç için otomatik olarak düzeltici aksiyon alır.

Yüksek Aydınlatma Asistanı, otomatik olarak diğer araç ve yol şartlarına göre far aydınlatma aralığını ayarlar.

Şerit Değiştirme Asistanı ile kör nokta tespit edilir. Sportage’ın arkasını 70 metreye kadar izler, başka bir araba kör noktaya girdiğinde dikiz aynasında görsel bir uyarı ile sürücüyü uyarır.

Arka Çapraz Trafik Uyarıcısı, otoparklarda geri vites sırasında arkada diğer araçların konumuna karşı uyarılarda bulunur.

KİA SPORTAGE MOTOR SEÇENEKLERİ:

Yeni Kia Sportage ’ta kullanılan bütün motorlar, Euro 6 emisyon standardıyla uyumlu üretildi. Yeni Sportage benzinli ve dizel motor olmak üzere geniş bir seçim yelpazesi var. Benzinli turbo direkt enjeksiyon özelliğine sahip yeni 1.6-litre T-GDI, sportif bir deneyim arayan müşterilere hitap ediyor. Sportage ilk defa GT Line özelliği ile daha hareketli bir sürüş performansını ve yüksek yakıt ekonomisini bir arada sunuyor.

Benzinli motor serisi, 1.6 litrelik GDI motor ve markanın en son 1.6 litrelik T-GDI güç ünitesinden oluşuyor. GDI motoru, 132 ps ve 160,8 Nm tork üreten, üçüncü nesil Sportage üzerinden doğrudan devam ettirildi. Aerodinamik verimliliği artırılan motor, düşük emisyon ve yakıt tüketimi vaat ediyor.

1,6 litre T-GDI motor, KIA cee’d GT ve pro_cee’d GT ile aynı ünite üzerinden geliştirildi. Bu da heyecanlı bir motor performansı ortaya çıkardı. Sadece Sportage GT Line modelinde bulunan 1.6-litre T-GDI motoru, daha çabuk hızlandırıcı tepki, daha fazla yakıt verimliliği ve motor torkuna kolay erişim için bir dizi iyileştirme sağlıyor. 177 ps üreten T-GDI motor, (1,500-4,500 rpm ve zirve noktasında 265 Nm tork) ivme kazanımı sırasında hızlı motor tepkisi ve daha ekonomik sonuçlar için elektronik boşaltma kapağı çalıştırıcıyla yeni bir tek kayışlı turbo şarja sahip.

Verimliliği daha ileri bir seviyeye taşıyan 1.6-litre T-GDI motor, yeni yüksek enerjili ateşleme bobini, yüksek devirli emiş girişleri, düşük sürtünmeli zamanlama zinciri ve 10.0:0 değerlerini bulan ciddi anlamda yüksek sıkıştırma oranına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

2016’da otomobil pazarına damgasını vuracak olan Yeni KIA Sportage, tüm satış noktalarında müşterilerini bekliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hakan YÜCEL {Hakan YÜCEL}

Otomobil tutkunu, bilgini, alimi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir